Studenti o Slovanské epopeji
Poslední hodinu výtvarné výchovy jsme se šli podívat na Slovanskou epopej. Že jste ji ještě neviděli? Třeba Vás naši studenti namotivují.
„Slovanská Epopej je pro mě rozhodně více než jen sbírka dvaceti obrovských plátnech. Při prvním pohledu na ni mě překvapila velikost všech pláten, ale především neskutečná propracovanost, na které si dal Alfons Mucha opravdu záležet. Avšak Slovanská Epopej v sobě ukrývá obrovskou hloubku. Hlavní myšlenkou je zachytit vývoj celého slovanského národa. Nikdy předtím jsem neviděl dílo s tak krásnou myšlenkou. Myslím si, že je jako dílo velice nedoceněné a zasloužilo by si mnohem více pozornosti než dostává. Slovanská Epopej je opravdu krásné dílo a jsem hrdý na to, že patří zrovna našemu národu. Pokud ještě někdo z vás toto dílo neviděl, rozhodně se přijďte podívat, nebudete litovat!”
Radek Bílek, Kvarta
„Z celé Slovanské epopeje mě zaujal obraz "Slované v pravlasti". Líbila se mi velkolepost a myšlenka tohoto díla a především, jak byl ztvárněn. Na obrazu se vyskytovaly dvě osoby, které měly vystrašené oči z hrozivé bitvy. Vpravo nahoře je vyobrazen kněz, který má po pravoboku anděla míru a po levoboku anděla války. Také se mi velice líbí, jak je tento obraz realistický. Alfons Mucha se snažil ztvárnit reálné souhvězdí, jako například Velký vůz. Je absolutně neskutečné a nepochopitelné, jak si Alfons Mucha vyhrál se stíny a různými odstíny barev. Musím říci, že tento obraz je tak velkolepý, že jsem hned věděl, že budu psát o něm. Doufám, že budu mít příležitost se opět setkat s dalšími tak ohromujícími výtvory.”
Vladimír Pokora, Kvarta
„Všechny obrazy byly velice krásné, to nemohu popřít. Svými barvami rozzářily celý prostor. Každý z nich je něčím specifický, ale zaujal mne právě jeden obraz. Vyobrazil prostředí jemu blízké. Pohled je umístěn v zahradě školy, v pozadí se tyčí hradby a věž kostela. Velice zajímavé je umístění samotného autora do obrazu, kde předčítá starci. Dokázal s přehledem zachytit každý detail lidské postavy.”
Pavla Fialová, 2.A
„Mucha je jeden z mých oblíbených malířů, takže jsem ráda, že jsem se výstavy mohla už podruhé zúčastnit. Na samotných obrazech se mi líbila jejich odlišnost od jeho reklamních ilustrací. Nejvíce mě zaujal obraz "Slavnost Svatovíta na Rujáně". Jeho detailnost je obdivuhodná a pokaždé, když se na něj podívám, naleznu další drobnost. Také je v něm znázorněna slovanská mytologie, jejíž téma jsem skoro nikdy neviděla. Celkově byly obrazy velmi krásné, často s historickým podtextem, který jim dodával autentičnost. Průvodkyně byla velmi milá a až na neustavičné pípaní byla výstava skvělá.”
Aboulaiche Malika, 2.A
„Z celé Slovanské epopeje mě nejvíce zaujal obraz číslo 17, Husitský král Jiří z Poděbrad a Kunštátu. Zaujal mě především kvůli oknu, které je, aspoň podle mě, nejzajímavějším objektem celého obrazu. Líbí se mi, jak si Mucha vyhrál s barvami, a zaujalo mne, že je vidět, i když se sešeří. Na obraze se mi ale líbí i “zbytek”. Lidé, které autor na obraze znázornil, vypadají jako živí. Obdivuji i to, jak je obraz propracovaný do každičkého detailu. (Ovšem jako každý obraz z jeho sbírky.) V neposlední řadě se mi líbí, že Mucha nad obrazem přemýšlel a taky, že vyplnil celý prostor na plátně.”
Pelajová Linda, Kvarta